USA, Jaapan ja kümme Vaikse ookeani äärset riiki jõudsid täna ühele meelele kaubandusleppes, millele pole viimase kahe kümnendi jooksul mahult midagi võrdväärset.
- USA president Barack Obama. Foto: Scanpix/Reuters
Kokkulepe on suur strateegiline ja poliitiline võit nii
USA presidendile Barack Obamale kui ka
Jaapani peaministrile Shinzo Abele, kirjutas Financial Times.
Lepe - tuntud lühendiga TTP - hõlmab ligi 40% maailma majandusest ja loob uue majanduspiirkonna, kus kaubandusbarjäärid alanevad kõigele alates põllumajandussaadustest kuni andmevahetuseni välja. Kokkulepe kehtestab ka uued reeglid ja standardid investeeringutele, keskkonnakaitsele ja töötingimustele.
Obamale on see oluline osa Aasia strateegiast vastukaaluks Hiina tugevnemisele, Jaapani peaministrile aga oluline komponent Jaapani majanduse elavdamiseks ette võetud reformides.
Parimal juhul võib kokkulepe ergutada edasi liikuma ka USA ja Euroopa Liidu vabakaubanduslepingu (TTIP) läbirääkimistega.
Läbirääkimised TTP üle kestsid viis aastat. Lepingu peavad veel allkirjastama osalevate riikide juhid ning ratifitseerima parlamendid. Obamale tähendab see USA Kongressis kindlasti tulist debatti.
Osalevad riigid on Brunei, Tšiili, Singapur, Uus-Meremaa, USA, Austraalia, Peruu, Vietnam, Malaisia, Mehhiko, Kanada ja Jaapan.
Seotud lood
Kui väljas sajab lund ja päevavalgus kestab vaid hetke, muutub kodukontor meie igapäevaseks keskpunktiks – kohaks, kus töö, loovus ja ka mugavus peavad koos eksisteerima. Hea valgustus, ergonoomiliselt kujundatud ja rahulik töökeskkond aitavad pimedal hooajal säilitada nii töötahet kui ka meelerahu. Ja just sisemine tasakaal on eriti oluline, sest kodus töötavad lapsevanemad teavad hästi: külmade ilmadega algab ka viiruste hooaeg. Lisaks tööülesannetele tuleb sel ajal hoolitseda ka nohuste ja pisut pahurate laste eest, kes on lasteaiast koju kosuma jäetud.